Hoppa till sidans innehåll

Nattcupen 2017/18 avgjord

2018-03-10 08:16
Som inför de tidigare nattcuperna den här vintern hade det kommit en dm nysnö. Men precis som tidigare var det många deltagare, totalt har över 60 löpare sprungit någon av vinterns 5 deltävlingar.
  • Uppdaterad: 2018-03-10 08:18

Sista deltävlingen startade öster om Vasavallen och banorna var lagda i blandad bebyggelse och skog av banläggare Sten Eriksson.

Det var jämnt i de flesta klasserna förutom på Långa där Henrik fick sköta snöpulsningen helt ensam.

Resultatservicen sköttes av Sten och Lars-Erik Flordal, resultat här

Maten stod Lotta Stenström för.

Tack till alla som hjälpt till med allt och till alla som sprungit banorna under säsongens nattcup!

Totala resultatet ser ut som nedan. Prisutdelningar kommer att hållas på orienteringsupptakten den 12/4.

Inskolning Totalt 1 2 3 4 5
Gösta Wallin 75 25 25 25 25 25
Jeremiah Bengtsson-Hammar 75   25 25 25 25
Emilia Lenell 75 25 25   25 25
Noah Alneberg 75 25   25   25
Jonathan Alneberg 75 25   25   25
Hannalina Haraldsson 50 25 25      
Ann-Marie Johansson 50 25       25
Molly Lindelöf 25   25      
             
Korta Totalt 1 2 3 4 5
Kajsa Wallin 75 25 25 25 25 25
Sixten Wallin 75 25 25 25 25 25
Oskar Lenell 75 25 25 25 25 25
Matteus Bengtsson-Hammar 75   25 25 25 25
Marie Green 75   25 25 25 25
Olle Ihrsén 75 25   25 25 25
Dag Sundin 75 25 25   25 25
Lotta Stenström 75 25 25   25  
August Ahlin 75   25 25   25
Frej Söderholm 75 25   25   25
Linus Hallenek 75     25 25 25
Lovisa Hallenek 75     25 25 25
Ingegerd Lusensky 75 25     25 25
Kalle Lindelöf 50 25 25      
Ann-Marie Johansson 50   25   25  
Vidar Söderholm 50     25   25
Hannalina Haraldsson 50     25   25
Hanna Lundström 25       25  
Molly Lindelöf 25 25        
Magnus Ahlin 25   25      
Johan Wallin 25   25      
Fredrik Hallenek 25         25
Kerstin Alneberg-Stensson 5 5        
             
Skuggor Totalt 1 2 3 4 5
Pia Hammar 40   10 10 10 10
Johanna Haraldsson 40 10 10 10   10
Christer Lenell 40 10 10   10 10
Jessica Wallin 40 10 10   10 10
Gullan Andersson 30 10 10   10  
Niklas Söderholm 30 10   10   10
Daniel Alneberg 30 10   10   10
Magnus Ahlin 20     10   10
Mattias Eklund 10 10        
Kerstin Alneberg-Stensson 10     10    
Jenny Hallenek 10     10    
Robert Lindelöf 10 10        
Johan Wallin 10     10    
Lotta Stenström 10       10  
             
Mellan Totalt 1 2 3 4 5
Hampus Nyholm 75 25 0 25 25  
Hillevie Svärd 67 22 0 23   22
Stig-Johan Wiklund 65 24 22 15   19
Susanne Söderholm 60 18 25 11 14 17
Chantelle Hesselberg, OKH 47 0 23 24    
Erik Jonsson 47 0 0 22   25
Anna Folkegård 44 0 24 0   20
Jan-Erik Andersson 39 0 21 0 18  
Joel Wiklund 37 21 0 16    
Stefan  Ihrsén 30 11 0 0 8 11
Vincent Lindvall 29 5 0 0   24
Johan Wallin 28 0 0 0 14 14
Robert Lindelöf 27 0 0 0 11 16
Magnus Ahlin 24 5 0 0   19
Magnus Sterner 22 0 0 0 0 22
Thomas Pettersson 21 0 0 21    
Bo Andersson 14 14 0 0    
Vidar Söderholm 11 0 0 0 11  
Niklas Söderholm 11 0 0 0 11  
Jenny Hallenek 7 0 0 0 7  
Fredrik Hallenek 7 0 0 0 7  
August Ahlin 5 5 0 0    
             
Lång Totalt 1 2 3 4 5
Henrik Sandén 75 25 0 25 0 25
Olle Hägglund 46 24 22 0 0  
Magnus Sterner 38 23 0 15 0  
Daniel Alneberg 37 0 25 0 12  
Viktor Larsson, Hagaby 25 0 0 0 25  
Emil Andersson, Ärla 24 0 0 0 24  
Kjell Ericsson 23 0 0 23 0  
Johan  Wallin 14 14 0 0 0  
Lisa Andersson, Ärla 11 0 0 0 11  
Linn Bränneby, Klubblös 8 0 0 0 8  
Chantelle Hesselberg, OK Hällen 5 0 0 0 5  
Skribent: Daniel Alneberg
Epost: This is a mailto link

smol_

 

 

  

 

Ramirent

 

 

 

 

 

facebook gilla

 

EventorBanner178x42_3

Postadress:
Strängnäs-Malmby OL
Box 2014
64502 Strängnäs

Besöksadress:
SMOLgården, Eskilstunavägen 45
64534 Strängnäs

Kontakt:
Tel: använd e-post
E-post: This is a mailto link

Se all info